23 Şubat 2017 Perşembe

4.5 G hızı yarın geliyor! 4.5 G nin artıları eksileri neler? 4.5 G faturayı ne kadar artırır? 4.5 G ye nasıl geçilir? - Detay Haberin Adresi

Ülkemiz teknolojide dev bir adım olarak nitelendirdiği 4.5 sistemine geçişini yarın tamamlıyor. Sadece saatlerin kalması birçok kişiyi heyecanlandırdı. Peki 4.5 G ile neler değişecek? Faturalar ne kadar artacak? Herkes kullanabilecek mi? gibi sorular çok sayıda kişinin aklını kurcalayan sorular. Türkiye, 1 Nisan 2016 Cuma günü resmen 4.5 G hızına kavuşacak ve bütün merak edilenlerin cevaplarını almış olacak. 4.5 G hızı aslında yeni hız değil. 50'den fazla ülkede zaten kullanılmakta olan hız nihayet ülkemizde de kullanılmaya başlanacak. - 31 Mart 2016 Perşembe Detaylar Haberimizde...

17 Şubat 2017 Cuma 14:40
Bu haber 1225 kez okundu
4.5 G hızı yarın geliyor! 4.5 G nin artıları eksileri neler? 4.5 G faturayı ne kadar artırır? 4.5 G ye nasıl geçilir? - Detay Haberin Adresi
Ülkemiz teknolojide dev bir adım olarak nitelendirdiği 4.5 sistemine geçişini yarın tamamlıyor. Sadece saatlerin kalması birçok kişiyi heyecanlandırdı. Peki 4.5 G ile neler değişecek? Faturalar ne kadar artacak? Herkes kullanabilecek mi? gibi sorular çok sayıda kişinin aklını kurcalayan sorular. Türkiye, 1 Nisan 2016 Cuma günü resmen 4.5 G hızına kavuşacak ve bütün merak edilenlerin cevaplarını almış olacak. 4.5 G hızı aslında yeni hız değil. 50'den fazla ülkede zaten kullanılmakta olan hız nihayet ülkemizde de kullanılmaya başlanacak. - 31 Mart 2016 Perşembe Detaylar Haberimizde...

Türkiye’de hizmet veren GSM operatörleri yarın 4.5 G hızı ile hizmet vermeye başlayacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen müjdeli haber ile hazırlıklarına uzun süredir başlanılan ve merak içerisinde beklenilen 4.5 G hızı ile ilgili açıklama Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’dan geldi. Bakan Yıldırım, bu geceden itibaren şehir merkezlerinde 4.5 G hızının aktif olacağını açıkladı. 

Ulaştırma Bakanı, gazetecilere yaptığı açıklamada ülke olarak en iyi hizmetin alınması konusunda hassas davrandıklarını ve bu sebeple teknolojik alanda Türkiye’nin en hizmeti almayı hak ettiğini açıkladı.

4.5 G hızı nedir?

İletişimde 4’üncü nesil kablosuz telefon teknolojisidir. 2007’de ilk olarak Güney Kore ülkesinde kullanılmaya başlanılan bu hız şu an 50’den fazla ülkede kullanılıyor.
Geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın verdiği talimat üzerine yapılan hazırlıklar neticesinde bu gece veya yarından itibaren ülkemizde de kullanılacak.

4.5 G’ye Nasıl Geçilir?

Türkiye’de hizmet veren GSM operatörleri Bilgi İletişim Kurumu'ndan (BTK) onay alıp otomatik olarak 4.5 G’ye geçiş yapmak istedi, ancak BTK tarafından henüz onay verilmedi. Bu nedenle 4.5 G hızı için bağlı bulunduğunuz operatörler tarafından tarafınıza gönderilen mesaja onay vermeniz gerekmektedir.

Yarın yani 1 Nisan’da 4.5 G hızına geçiş yapıldıktan sonra akıllı telefonlarınızın ayarlar kısmında 4.5 G’yi işaretlemeniz halinde bu hizmetten faydalanabilirsiniz.

Bu hızı almanız için SIM kartınızın bu hıza uyumlu olması gerekiyor. Şayet SIM kartınız 4.5 G’ye uyumlu değilse derhal bağlı bulunduğunuz iletişim şirketine başvurup yeni SIM kartınızı alıp bu hızı kullanabilirsiniz.

4.5 G SIM Kartı Ücretli mi?

Türkiye’de GSM şirketleri olan Türk Telekom (Avea), Turkcell ve Vodafone şu an 4.5 G SIM kartlarını ücretsiz veriyor. Eski SIM kartınızı bağlı bulunduğunuz operatörünüzün cep shoplarında  yeniz SIM ile ücretsiz bir şekilde değiştirebilirsiniz.

4.5 G Ücretleri Nasıl Olacak?

Eskiden 3 G ile hizmet aldığımız için satın aldığımız internet ve diğer paketler bizler için uygun fiyata geliyordu. Lakin 4.5 G hızı faturaları kabarık bir hale getireceğe benziyor. Bu sebeple kullanıcıların daha dikkatli olmaları gerekiyor.


4.5G İLE JET HIZINDA İNTERNET

4.5G ile birlikte ortalama internete bağlanma hızı 100 ila 150 Mbps'ye varan rakamlara ulaşacak ve bu değer 375 Mbps'yi dahi görebilecek. Bu da 2 GB büyüklüğündeki herhangi bir dosyanın 54 saniye gibi kısa bir sürede indirilmesi anlamına geliyor. 3G'de söz konusu dosyanın indirilme süresi ise 780 saniyeyi buluyor.

4.5G İÇİN KULLANICILAR AYRICA ÜCRET ÖDEYECEK Mİ?

4.5G'nin 1 Nisan'da başlamasıyla birlikte kullanıcıların herhangi bir ek ücret ödemesi gerekmeyecek.

4.5G İÇİN SIM KART DEĞİŞİKLİĞİ ŞART MI?

Eğer SIM kartınız oldukça eskiyse (3 ila 5 yıl) telefon operatörünüze başvurarak SIM kartınızın yenilenmesini talep edebilirsiniz. Aksi halde 3G hızından öteye internet hızınız ulaşmayacaktır.

GEÇİŞ İÇİN ONAY ŞARTI BULUNUYOR

Kullanıcıların 1 Nisan itibarıyla 4.5G hizmetinden yararlanabilmeleri için 4.5G uyumlu bir akıllı cihaza ve SIM karta sahip olmaları ve bağlı bulundukları operatöre 4.5G hizmetinden yararlanmak için onay vermeleri gerekiyor.

KESİNTİSİZ OYUN DENEYİMİ

Gündelik hayatta birçok iş ve etkinlik, 4.5G teknolojisi ile kesintisiz bir şekilde mobil cihazlar üzerinden yapılabilecek. HD kalitesinde film, video ve dizi izlenebilecek, kesintisiz oyun deneyimi yaşanabilecek. İhtiyaç duyulan bilgi ve dosyalar, yüksek hızda paylaşılıp, indirilebilecek. Teknoloji ile bulut uygulaması da daha verimli kullanılabilecek. 4.5G’de hız, kullanılan cihazlara göre değişmekle birlikte veri indirmede 100-150 Mbps’ten başlayıp 375 Mpbs seviyelerine kadar çıkacak. 2GB büyüklüğündeki bir video, 3G’de 780 saniyede yüklenirken, 4.5G’de 54 saniyede indirilebilecek.

Böylece veri indirme hızı 14 kata kadar artacak. İnternet hızı, frekans, kapsama alanı, baz istasyonu, coğrafi koşullar, şebeke yoğunluğu, cihaz ve internet sitesinin durumuna göre değişiklik gösterebilecek.

SIM KARTINI DEĞİŞTİRENLERE BANKALARDAN ŞİFRE UYARISI

4.5G için SIM kartını değiştiren aboneler internet ve mobil bankacılık işlemlerinde sorunla karşılaşabilir. Bu uygulamalara giriş için kullanılan tek kullanımlık şifre tek bir SIM kartla eşleştiriliyor. Kartın değişmesi halinde tek kullanımlık şifreler güvenlik gerekçesi ile gönderilmiyor. Bu durumda abonelerin müşterisi oldukları bankanın telefon bankacılığını araması, ATM’lerde şifre işlemleri mönüsünde yer alan ‘SIM kart bloke kaldırma’ adımını kullanması veya doğrudan şubeden destek alması gerekiyor.

YERLİ CIHAZLAR DA HAZIR

İşte 4.5G’ye uyumlu cihazlardan bazıları: Turkcell T60, Turkcell T50, Turkcell Turbo T50, iPad Air 2, iPad Air, iPad 4, Apple iPad Mini, iPad Mini, Retina, iPad Mini 3, Apple iPhone 5, iPhone 5C, iPhone 5S, iPhone 6, iPhone 6 Plus, Blackberry Q10, Blackberry Q5, Blackberry Z30, Nokia Lumia 625, Nokia Lumia 820, Nokia Lumia 920, Nokia Lumia 925, Nokia Lumia 1020, Nokia Lumia 1320, Nokia Lumia 1520, Nokia Lumia 930, Nokia Lumia 830, Nokia Lumia 735, Nokia Lumia 640, Xperia Z5 Premium, Xperia Z5, Xperia Z5 Compact, Xperia Z3+, Xperia M5, Xperia C5 Ultra, Xperia C4, Xperia M4 Aqua, Xperia Z3, Xperia Z3 Compact, Xperia Z2, Xperia Z1 Compact, Xperia T2 Ultra, Xperia C3, Xperia M2, Xperia M2 Aqua, Xperia Z1, Xperia Z Ultra, Xperia Z, Xperia SP, Samsung Galaxy S5, Samsung Galaxy Note 4, Samsung Galaxy Alpha, Samsung Galaxy Note Edge, Samsung Galaxy Grand Prime, Samsung Galaxy A5, Samsung Galaxy Tab S, Samsung Galaxy S6, Samsung Galaxy S6 Edge, Samsung Galaxy A7, Samsung Galaxy E7, LG G2, LG Nexus 5, LG G3, LG G Flex 2, LG G4, HTC One Max, HTC One Mini, HTC One Mini 2, HTC One M8, HTC Desire 601, 610, 816, HTC 510, 820. HTC One E8, HTC Desire Eye, HTC One M9, Huawei Ascend P7, Huawei Ascend G7, Huawei Ascend Mate 7, Vodafone Smart 4, Power, Vodafone Smart 6, Avea In Touch 4, Vestel Venus 5.5 X, Vestel Venus 5.5 V, General Mobile Android One, Casper Via V6, Casper Via V6x, Casper Via V9 ve Asus Zenfone 2.

46 MİLYON ABONENİN KARTI UYUM SAĞLADI

Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İşadamları Derneği (MOBİSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Ekşi, 46 milyona yakın abonenin 4.5G uyumlu SIM karta geçiş yaptığını belirterek, bir ay içinde 7 milyona yakın abonenin söz konusu SIM kartlara geçiş yapacağını öngördü. Ekşi, Türkiye genelinde kullanılan 74.2 milyon hattın 16 milyona yakın kısmının 4.5G’li mobil ürünlerde kullanıldığını kaydetti.

İHALE DEĞERİ 3.9 MİLYAR EURO OLMUŞTU

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından 26 Ağustos 2015’te gerçekleştirilen 4.5G ihalesinde Avea, Turkcell ve Vodafone yarıştı. İhalede tüm paketler için ihale değeri toplamda 3 milyar 960 milyon Euro’ya ulaştı.

EKRANDA YAZACAK

4.5G’nin kapsama alanında olunduğunda ilk aylarda telefonların marka ve modeline göre ekranda “4G”, “LTE” veya “4.5G” yazacak. Güncellemeler ve yeni model telefonların gelmesiyle hemen hemen bütün telefonların ekranlarında 4.5G ibaresi yer alacak.

4.5G ZORUNLU DEĞİL

4.5G’ye geçme zorunluluğu bulunmuyor.

KOTAYA DİKKAT

4.5G teknolojisiyle internet kullanımı artacak. Tüketicilerin kotalarını aşması durumunda faturaları yükselebilecek.

iPhone'da 4.5G Nasıl Aktif Edilir?

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV
  
  wau