23 Şubat 2017 Perşembe

2016 sigara fiyatları! 2016 zamlanan ürünler! 2016 alkol zamlandı mı? - Detay Haberin Adresi

2016 yılı yeni zamlarla geldi. Yeni yıla zamlarla uyandık, peki hangi ürün ne kadar zamlandı? Sigara, alkol, tütün mamülleri ve gıda mamülleri zamlandı mı? İşte 2016'da zamlanan ürünler...

14 Şubat 2017 Salı 15:34
Bu haber 4785 kez okundu
2016 sigara fiyatları! 2016 zamlanan ürünler! 2016 alkol zamlandı mı? - Detay Haberin Adresi
2016 yılı yeni zamlarla geldi. Yeni yıla zamlarla uyandık, peki hangi ürün ne kadar zamlandı? Sigara, alkol, tütün mamülleri ve gıda mamülleri zamlandı mı? İşte 2016'da zamlanan ürünler...
Bazı mallara uygulanan KDV, ÖTV ve asgari maktu tutarlarının artırılmasına ilişkin bakanlar kurulu kararı bugünkü Resmi Gazete'te yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Buna göre sigara ve tütün ürünlerinde hem maktu vergi hem de asgari maktu vergi artırıldı.

Nispi vergiler ise değişmedi.

Sigaradan alınan asgari maktu yüzde 5,1; maktu vergi yüzde 25 arttı. Bira, rakı ve şaraptan alınan maktu vergilerdeki artış oranı ise yüzde 15 oldu.

KARARI ŞİRKETLER VERECEK
Hükümetin, sigara üzerinden alınan özel tüketim vergisinde (ÖTV) yaptığı artışın sigara fiyatlarına 50 kuruş ila 1 lira arasında zam olarak yansıyacağı hesaplandı.

Bugün yürürlüğe giren ÖTV artışlarının özellikle ucuz sigara fiyatlarını yükseltmesi öngörülürken, şirketlerin pazar rekabetini göz önüne alarak vergi artışının bir bölümünü kendilerinin üstlenebileceği belirtiliyor. 2015 yılında sigara üzerinden alınan ÖTV ve KDV gelirinin 27 milyar liraya ulaştığı tahmin edilirken, bugünkü vergi artışıyla Maliye'nin ilave 2.7 milyarlık vergi geliri elde etmesi öngörülüyor.

3 KALEMİN YÜKÜ 22.6 MİLYAR

Hükümet, emekli zammı, asgari ücret teşviki, yem ve gübrede KDV indirimi gibi harcamalar nedeniyle artan giderleri karşılamak üzere bugün alkollü içecekler ile tütün ve tütün ürünleri üzerinden aldığı vergi oranlarını enflasyonun ötesinde artırdı. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılan 100 liralık zam yıllık 10.5 milyar; asgari ücret teşviki 9.7 milyar; gübre ve yemde KDV indirimi 2.4 milyar olmak üzere 22.6 milyar yük getirdi. 
Türkiye yeni yıla zamlarla girdi. Alkol ve sigara vergileri ile elektrik fiyatları zamlandı. Resmi gazetede yayınlanan karara göre; biranın asgari maktu vergi tutarı 18 kuruş artışla bir lira 3 kuruş oldu .

Maliye Bakanlığı'nın aralarından alkollü, kolalı içecekler ile tütün ürünlerinin de bulunduğu bazı mallara uyguladığı Katma Değer Vergisi (KDV) oranı, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oran ve tutarları ile Tütün Fonu tutarları artırıldı.

ALKOL VE SİGARA FİYATLARINA ÇOK BÜYÜK ZAM
Alkol fiyatlarının 2 litresi için alınan asgari maktu vergi tutarı da 23 lira artırıldı. Sigara ve tütün ürünlerinde ise hem asgari maktu vergi hem de maktu vergi tutarları artırıldı.

CEP TELEFONLARIDA ZAMLANDI

Cep telefonlarından ilk satışta alınan vergi tutarı da 120 liradan 160 liraya çıktı. Enerji piyasası düzenleme kurumu da elektrik fiyatlarını yüzde 6,8 oranında artırdı.

KOLALI GAZOZLARA YÜZDE 25 KDV ORANI UYGULANACAK

Bugünden itibaren uygulamaya konulan yeni oranlara göre; kolalı gazozlara yüzde 25 KDV oranı uygulanacak. Malttan üretilen biralara yüzde 63 KDV ile asgari 1,03 lira maktu vergi tutarı ilave edilecek. Diğer alkollü içeceklerde ise alkol derecesi ve kapların muhtevasına göre maktu vergi tutarları 5,57 lira ile 150,71 lira arasında değişiyor.

Tütün içeren purolar ile uçları açık purolar, sigarillolar, içiler tütün (herhangi bir oranda tütün yerine geçen maddeleri içersin-içermesin), enfiye veya çiğnemeye mahsus tütünün vergi oranı yüzde 40, asgari maktu vergi tutarı 0,2210 lira, maktu vergi tutarı ise 0,2468 oldu.

MAL VE HİZMETLERE YENİ SIRALAR EKLENDİ

Bakanlar Kurulu tarafından 29 Aralık 2015 günü yürürlüğe konan kararnamenin karar ekine göre; 2007 tarihli Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararın eki olan birinci listeye aşağıdaki yeni sıralar eklendi:

"Üçüncü maddenin 19. sırası 'Küspe (nişastacılık artıkları ve benzeri artıklar ile biracılık ve damıtık içki sanayiinin posa ve atıkları hariç), tam yağlı soya (fullfat), kepek, razmol, balık unu, et unu, kemik unu, kan unu, tapiyoka(manyok), sorgum ve her türlü fenni karma yemler (kedi-köpek mamaları hariç), saman, yem şalgamı, havyan pancarı, kök yemler, kuru ot, yonca, fiğ, korunga, hasıl ve slajlık mısır, üçgül, yemlik lahana, yem bezelyesi ve benzeri hayvan yemleri (yeşil ve kuru kaba yemler ve bunların palet şeklinde veya mevsimsel ihtiyaçlara göre bir bağlayıcı kullanılarak veya kullanılmadan işlem görmüş olanları dahil). Gıda, tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından tescil edilen gübreler ile gübre üreticilerine bu ürünlerin içeriğinde bulunan hammaddelerin teslimi."

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV
  
  wau